Ekonomi

Trabzon’da ilk kez ekilen salep hasadı yapıldı

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde fındığa alternatif gelir kaynağı oluşturmak için 2020 yılında dikilen salep fidanlarından ilk hasat yapıldı.

İlçenin Akçiriş ilçesinden Hanife Özcan, Geyikli ilçesinden Hanife Bayraktar ve Üzümözü ilçesinden Çağlar Özdemir için oluşturulan bahçelerde, 2020 yılında Trabzon’da salep fidanlarının toprakla buluşmasına izin verildi. 3 yıl.

Salpazarı Ziraat Odası Lideri Ali Bayraktar, fındık üreticilerine alternatif ürünler oluşturmak için bir süredir yürüttükleri çalışmalar kapsamında güzel sonuçlar almaya başladıklarını söyledi. Bayraktar, “İlçemizde kültür mantarı, seracılık, tavukçuluk, aronia fidanı dağıtımı ve çeşitli bahislerde atılımlar yaptık. Ancak bu atılımlarda üreticilerimizle birlikte ikinci aşamaya geçemedik. Trabzon Şalpazarı ilçesinde 3 çiftçi ile birlikte verimi yüksek olan salep dikimi için 20 metrekarelik arazide toprak analizi yaptık. 2020 yılında 3 bahçeye diktik. bu salep bahçelerini Salpazarı Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulamalı örnek bahçe olarak 20 metrekareden 3 çiftçi ile yürüttüğümüz projemizi ilçemizde ilk kez düzenlediğimiz bir çalışmayı düzenleyerek ağaçlandırmayı başardık. ve ücretli çiftçi kardeşlerimizle bu bahçeleri yeniden dikiyoruz” dedi.

Şalpazarı Kaymakamı Zekeriya Murat Şahan, “Salep üretimi coğrafi olarak dar bir bölgede yapıldığında ilçe ekonomisine katma değeri yüksek bir çalışma olacaktır” dedi. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu