Haber

Polonya, Ukrayna’ya 4 Leopard 2 tankı teslim etti

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna’ya vermeye karar verdikleri 14 Leopard 2 tankından 4’ünü teslim ettiklerini açıkladı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırının birinci yıl dönümünde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Mateusz Morawiecki, Polonya’nın Ukrayna’ya vermeyi taahhüt ettiği 14 Leopard 2 tankından ilk dördünün Ukrayna’ya teslim edildiğini belirterek, “Bugün buraya sadece bir destek sözüyle gelmedim. ancak bu barbarca saldırıya kuvvetle karşılık vermek gerektiğinin bilinciyle bugün Polonya, Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya teslimi için başarılı bir koalisyon oluşturan ülke ve tank tesliminde ilk Avrupa ülkesi olarak. , Leopard 2 tanklarının ilk dördünü sembolik olarak size teslim etmek istiyorum.” Kısa sürede Ukrayna’ya teslim edileceğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Polonya Başbakanı Morawiecki’nin bugünkü ziyaretinin Ukrayna ve Polonya’nın birlik, ortak kararlılık ve dayanışmasının güçlü bir simgesi olduğunu belirterek, “Polonya bu topyekun işgalin öncesinde de sonrasında da yanımızdaydı ve eminim ki ortak zaferimize kadar bizimle olacak.”

Polonya halkına verdikleri destek için teşekkür eden Zelenskiy, Polonya’nın verdiği 4 adet Leopard 2 tankının artık Ukrayna topraklarında olduğunu ve Ukrayna’nın savunmasını güçlendireceğini söyledi. – VARŞOVA

tuzlukcuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu