Haber

AB Savcılığından 2,2 milyar euroluk vergi kaçakçılığı soruşturması

Avrupa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın (EPPO) Avrupa Birliği (AB) Polis Teşkilatı (Europol) ile uyumlu olarak 14 ülkede eş zamanlı düzenlediği operasyonlarda yaklaşık 2,2 milyar avroluk vergi kaçıran 24 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Europol’den yapılan yazılı açıklamada, Portekiz merkezli bir şirkete ve Avrupa’da bağlantılı birçok şirkete yönelik operasyonun bugüne kadarki en kapsamlı vergi kaçakçılığı operasyonu olduğu belirtildi.

2021 yılı Nisan ayında Portekiz merkezli bir elektronik şirketinin faaliyetlerini mercek altına alan güvenlik birimlerinin, söz konusu şirketle ilgili 30 ülkede 9 bin şirket ve 600 kişinin ticari faaliyetlerini incelediği kaydedildi.

EPPO’nun 29 Kasım’da 14 AB ülkesindeki güvenlik birimlerini yönlendirerek başladığı, eş zamanlı operasyonların Portekiz’de 2.2 milyar euro vergi kaçıran, tablet, telefon gibi elektronik cihaz satan şirketlere ve diğer temaslı şirketlere yönelik olduğu belirtildi. , bilgisayarlar.

Operasyonlar kapsamında Portekiz, İtalya ve Fransa’da 312 evde arama yapılırken toplam 24 kişi gözaltına alındı.

Operasyonlar sonucunda 529 banka hesabı dondurulurken, toplam 67 milyon Euro değerinde 81 gayrimenkul, 31 lüks araç, 2,5 milyon Euro nakit, 1 Kalaşnikof tüfek ve elektronik cihaz ele geçirildi.

Lüksemburg merkezli EPPO, harcama ve gelir dolandırıcılığını, iki veya daha fazla üye devleti içeren en az 10 milyon avroyu içeren KDV ile ilgili dolandırıcılığı, AB bütçesinden hileli varlıkların aklanmasını ve AB mali çıkarlarını etkileyen yolsuzluk ve suistimalleri araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu