Haber

Vietnam Devlet Başkanı Phuc istifa etti

Vietnam’da Başkan Nguyen Xuan Phuc’un görevinden istifa ettiği bildirildi.

VnExpress’in haberine göre Vietnam Komünist Partisi, istifa talebini kabul ettiği Phuc’un 2021-2026 dönemi Milli Savunma ve Güvenlik Konseyi Başkanlığı, politbüro ve parti komitesi üyeliğine son verdi.

Partiden yapılan açıklamada, Phuc’un görevinden istifa ederek emekli olmaya karar verdiği, partinin de yönetmelik ve kanunları dikkate alarak istifayı kabul ettiği belirtildi.

Phuc’un parti ve devletin kilit liderlerinden biri olduğu, komite ve Politbüro’da değerli görevler üstlendiğine değinilen açıklamada, Phuc’un 2016-2016 yılları arasında başbakanlık yaptığı vurgulandı. 2021 ve özellikle Kovid-19 ile mücadelede değerli başarılara imza attığını söyledi.

Öte yandan, iki başbakan yardımcısı ve üç bakanın görevlerinde ciddi sonuçları olan yolsuzluklardan devlet başkanı olarak Phuc’un da sorumlu olduğu ve söz konusu kişilerin görevden alındığı kaydedildi. iki bakan ve diğer birkaç yetkili yargılandı.

2016-2021 döneminde ülkede başbakanlık yapan 69 yaşındaki Phuc, Ulusal Meclis’te yapılan oylamada devlet başkanı seçildi ve 5 Nisan 2021’de yemin ederek göreve başladı.

Attığı adımlarla ülkesini ekonomik olarak ileriye taşıdığı belirtilen Phuc’un başkanlığı sırasında Vietnam, 141 ülkeyi kapsayan Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksi’nde 77. sıradan 67. sıraya yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu